• Web Sitesi Tasarımı

   • Web Sitesi Tasarımı
   • Web Sitesi Tasarımı


    Web sitesi tasarımı tipo grafik tasarımda "okunabilirlik" yazı karakterlerinde, sözcüklerde, kitap sayfalarında yönlendirme elemanlarında aranılan bir niteliktir. Dizgi, layout, satır uzunluğu, espas gibi unsurlar; yani sayfadaki tüm elemanlar doğru kullanıldığı zaman kolay okumaya katkıda bulunurlar. Bir şeyin okunabilir olduğunu söylediğimizde, kendi düşünce ve deneyimlerimize dayanarak, okuyucunun karşı karşıya kaldığı işaretleri (harfler, yazılar, metin ...)amaçladığı gibi rahatlıkla algılayabilmesi ve okuyabilmesini anlatmış oluruz. Web sitesi tasarımında bir şeyi okunabilir hale getirmek için neyin okunacağını, niçin okunacağını, kim tarafından, ne zaman ve nerede okunacağını bilmek durumundasınız. “Nerede" sorusu, okumak için belli bir ışık kaynağı gerektiği düşünülerse ışığın yeterliliğini ve kalitesini de içermektedir. Işığın göze ve okunacak malzemeye ulaşma yolu. Bu malzemeden yansıması, okuma açısı ve uzaklığı web sitesi tasarımı çalışmalarını etkileyecek unsurlardır.
    Web sitesi tasarımında okunabilirlik, kitap tasarımında, dergilerde, gazetelerde, otoyol veya caddelerde kullanılan yönlendirme elemanlarında, neon ışıklarında, yazı karakterleri aynı olsa bile farklı tekniklerle uygulanmak durumundadır. Bu nedenle bir şeyin okunabilirliğini sağlamak için okuma amacının bilinmesi şarttır. Bilgi aktarmayı amaçlayan web sitesi tasarımında  en önemli gereksinim, okunabilirliktir. Bununla birlikte okunabilirlik, basılı malzemenin ana gerekliliği olmayabilir. Bir basın ilanında kullanılan yazı karakteri başka bir amaca yönelik olabilir. Web sitesi tasarımı için yazının okunabilir olmasından çok dikkat çekici olmasını öngörürse, okunabilirlik bu durumda dikkat çekicilikten ve vurgulamadan daha sonra gelir. Her sayıda aynen tekrarlanan web sitesi tasarımı başlıklarının, görüldükleri anda okunabilmeleri, özgün ve fark edilir olmalarından çok daha önemsizdir.
     
    Yapı, tipo grafik kelime hazinesini ayrıca web sitesi tasarımını tamamıyla yeniden ele alır; sayfanın gerekli olup olmadığını ve yazının temel işlevi olan okunabilirliğinden başka işlevi olmasının gerekip gerekmediğini sorgular. Tasarım dergisi Emirgan `nın yayıncı ve tasarımcı Rudy Van Der Lans ise, okunabilirlik konusunda daha farklı ve geniş bir perspektiften yaklaşmaktadır. Onun düşüncesine göre web site tasarımında yazı karakteri ve metin yalnızca okunmanın dışında daha başka amaçlar taşıyabilir. Okunması istenildiği halde zor okunan bir metin tasarımı, sonuç ne kadar akıllıca veya çekici görünürse görünsün kötü yapılmıştır.
    Okunabilir web sitesi tasarımı ve tipografi, bilgi iletişiminin nesnel bir aracıdır. Fakat bazen tasarımcılar ifade amaçları doğrultusunda geleneksel okunaklılık ölçütlerine uymazlar. Yaratıcılık dürtüsünün körüklediği merakları ile biçimlerle oynayarak, onlara yeni anlamlar vererek ve tipo grafik iletişim standartlarını değiştirerek tipografiye deneysel yaklaşırlar. Yenilikçi web sitesi tasarımı her zaman yeni sorular ortaya atar, eski kurallara meydan okur, okunabilirlik ve işlevsellik gibi kavramları yeniden tanımlar.

    Web sitesi tasarımı konusunda işinizi şansa bırakmamanız gerekiyor. Bir web sitesi yaptırmak demek tamamen web sitesi yapan ajans ile iletişimde olmak demektir. Profesyonel olmayan bir firma ile çalıştığınızda hem verim alamayacak, hem de iletişime geçmeye çalıştığınız takdirde karşınızda kimseyi bulamayacaksınız. Böylesi bir durum yaşamamak adına kurumsallığı önemsemeniz gerekmektedir.
    Web tasarımı sektöründe İstanbul web ajansları genel anlamda en kaliteli hizmeti veren kuruluşlar arasında yer almaktadır. Dijital bir çağa adım attığımızı unutmamanız gerekmektedir. Teknolojinin gerisinde kaldığınız takdirde şirketiniz boğulmaya yüz tutacaktır.
    Kişisel web tasarımı ise sizi yansıtır cinsten olmalıdır. Kısacası kalabalık cümlelere veya çok abartılı içeriklerden ziyade kısa öz ve tanıtıcı nitelikler taşımalıdır. İnternet sitesi yaptırmak isteyenler her aşamasında web tasarımı görmelidir. Ufak değişiklikler yapılması konusunda uyarılarda bulunulmalıdır ki en iyi sonuçlar bu şekilde ortaya çıkacaktır
     

    • Web Sitesi Tasarımı için Tartışma Başlat !
    • Web Sitesi Tasarımı için Tartışma Konusu Açın
Copyright © 2011 - 2024 Arte Cod Bilişim Teknolojileri Tüm Hakları Saklıdır.